Ako kvalitne spať a prebudiť sa svieži? Pomôžu jednoduché triky aj inteligentný prsteň

Ako kvalitne spať a prebudiť sa svieži? Pomôžu jednoduché triky aj inteligentný prsteň

Spánok je základnou súčasťou života, no často mu neprikladáme takú dôležitosť, akú by sme mali. Človek v priemere prespí tretinu svojho života. Prečo je taký dôležitý a ako môžete zlepšiť jeho kvalitu?

Nočný oddych je zásadný pre naše telo

Spánok ovplyvňuje každý aspekt nášho života – od fyzického zdravia až po psychickú pohodu. Telo sa počas neho regeneruje, opravuje bunky a posilňuje imunitný systém. Jeho nedostatok môže viesť k problémom ako sú obezita, cukrovka, srdcové choroby, hormonálna nerovnováha a dokonca aj depresia.

Počas spánku zároveň mozog spracúva informácie, ktoré sme zažili cez deň a upevňuje tak spomienky. Ak ho nemáme dostatok, naša koncentrácia, kreativita a schopnosť rozhodovať sa môžu byť výrazne znížené.

Slováci spia menej, ako by mali

Priemerná dĺžka spánku Európanov sa podľa prieskumu pohybuje okolo 7 až 7,5 hodiny za noc. Fíni, Holanďania, či Belgičania pritom spia najdlhšie - priemerne je to dokonca viac ako 7,5 hodiny.

Slovensko sa umiestnilo takmer na chvoste Európskej únie. V priemere spíme len o trochu viac ako 7 hodín. Horšie skončili v rámci EÚ už len Poliaci. Napriek tomu sa na tieto štatistiky nemusíme pozerať negatívne. Ľudia žijúci v Ázii, najmä Japonci a Juhokórejci spia v noci takmer o hodinu kratšie.

Spoznajte pravidelné cykly

Spánok sa skladá z troch fáz, ktoré tvoria cyklus. Ten sa opakuje približne každú hodinu a pol. Keď zaspíte, dostávate sa do štádia ľahkého a následne hneď hlbokého spánku. Hlboko spíte prevažnú časť prvej polovice noci, ľahkým spánkom zasa druhú polovicu. Ak spíte s inteligentným prsteňom RingConn, môžete vidieť, ako sa menia fázy spánku práve u vás.

Medzi cyklami sa dostávate do štádia REM, v ktorom snívate. Skratka REM označuje slovné spojenie rapid eye movement, teda čas, kedy sa vám rýchlo pohybujú oči. Bdenie medzi cyklami je prirodzené a môže ísť napríklad o chvíľku v spánku, kedy sa prehadzujete z jednej strany na druhú. Aj tieto krátke odchýlky dokáže RingConn zaznamenať.

Tip: Ak sa chcete prebúdzať sviežo, mali by ste sa prebudiť na konci cyklu. Vďaka prsteňu a aplikácii RingConn uvidíte, ako vyzerá vaša bežná noc. Následne môžete prispôsobiť čas vstávania tak, aby ste sa budili čo najsviežejší.

RingConn aplikácia každú noc vyhodnotí kvalitu vášho spánku a môžete do nej pridať aj vaše osobné hodnotenie - nakoľko sa cítite oddýchnutý. Aplikácia spracováva tieto informácie a pracuje s nimi aj ďalej.

Ako spíte?

Vďaka tomu a meraniam prsteňa môžete sami vidieť, aký vplyv na vás majú rôzne činnosti, ktoré robíte pred spaním. Či je to pozeranie filmu, čítanie napínavej knihy, jedenie ale môžete napríklad zistiť, či je váš spánok kvalitnejší pri otvorenom alebo zatvorenom okne. Do aplikácie si môžete dať aj poznámky k danému večeru a tomu, čo podľa vás môže mať na spánok vplyv.

RingConn zároveň počas noci vyhodnocuje vaše telesné funkcie vrátane telesnej teploty. Ak je váš spánok horší napríklad pre začínajúcu chorobu, upozorní vás napríklad na telesnú teplotu vyššiu ako je váš bežný priemer.

Jemne znížené okysličenie krvi zas môže upozorniť na nádchu či nevhodnú polohu počas spánku, niekedy nastáva aj konzumáciou alkoholu.

Pomôže vhodná rutina, hudba aj čaje

Ak máte občas problémy so zaspávaním, možno trpíte jedným zo zlozvykov, ktoré k nim vedú. Mnoho ľudí zaspáva s mobilom v ruke.

  • Displeje smartfónov, tabletov aj notebookov vyžarujú modré svetlo, ktoré zabraňuje v tvorbe spánkového hormónu - melatonínu. Pred spaním sa im vyhnite.
  • Aspoň dve hodiny pred spaním sa vyhnite ťažkým jedlám či alkoholu.
  • Pre pokojné zaspávanie by telo nemalo prijať nikotín ani kofeín aspoň 4 hodiny pred spánkom.
  • Intenzívne cvičenie zvyšuje hladinu energie a zrýchľuje krvný obeh. Doprajte si ho počas dňa, v takom prípade máva na spánok skôr pozitívny efekt.
  • Vytvorte si rutinu a choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase - aj počas pracovných dní, aj tých voľných. Telo si tak navykne na pravidelný režim a už po týždni pocítite výraznú zmenu k lepšiemu.
  • Pred spaním si doprajte cca deciliter vody. Vďaka tomu nebudete počas noci dehydrovaný.
  • Využívajte relaxačné techniky - napríklad meditáciu, pravidelné hĺbkové dýchanie, ale aj strečing. Tieto metódy pomôžu telu uvoľniť sa.
  • Skvelým pomocníkom na večerný relax môže byť aj čítanie knihy alebo počúvanie upokojujúcej hudby.
  • Niektorým ľuďom môže pomôcť aj aromaterapia - napríklad vôňa levandule, bergamotu či santalového dreva.
  • Ak máte radi čaje, vyskúšať môžete tie s obsahom medovky, valeriány lekárskej či harmančeka. Doprajte si ho najneskôr hodinu pred spaním alebo ešte o niečo skôr.

Nastavte si ciele

Chcete zlepšiť svoj spánok? Určite si ciele, ktoré budete každý deň dodržiavať. So smart prsteňom RingConn si môžete v jeho aplikácii nastaviť minimálnu dĺžku spánku. Podľa skutočnej dĺžky dostanete body a odznaky, ktorých zbieranie vám môže pomôcť dostať sa bližšie k cieľu - teda ku kvalitnému spánku.

Ak by sa vám nedarilo dostať sa k cieľu, nič nie je stratené. Aplikácia vám okrem bodov za spánok ukáže aj podrobné štatistiky, vďaka ktorým zistíte, ako spánok zlepšiť. Môže vás napríklad upozorniť na vyšší tep, vyššiu teplotu tela (teoreticky blížiacu sa chorobu) či dlhé bdenie (môže znamenať nastupujúci insomniu). Tak budete vedieť, na ktorých oblastiach treba ešte popracovať.

Späť na blog